Skip to content

263 Champion WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block19.09
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
22%
Improvement Value:$170,200
78%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+3.0%
2024$7,594+4.9%
2023$7,241+1.6%
2022$7,127-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 4713, Page 275

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1537, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1980