Skip to content

216 Claiborne WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block19.13
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR III
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,708
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
16%
Improvement Value:$222,800
84%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+2.9%
2024$9,505+4.7%
2023$9,077+1.5%
2022$8,939-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3540, Page 124

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 1402, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1980