Skip to content

220 Claiborne WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Aug 30, 1995

Property Information

Block19.13
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
18%
Improvement Value:$182,600
82%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+2.9%
2024$8,053+4.7%
2023$7,690+1.5%
2022$7,573-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2570, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$63,100
DeedBook 1390, Page 1015