Skip to content

214 Hillary LnSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block19.13
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR II
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,915
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
13%
Improvement Value:$245,700
87%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,439+2.9%
2024$10,145+5.8%
2023$9,585+1.5%
2022$9,440-2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,915DeedBook 6629, Page 271Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2841, Page 234

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 1529, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1979