Skip to content

208 Hillary LnSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block19.13
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR II
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,389
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
14%
Improvement Value:$232,500
86%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.9%
2024$9,671+4.7%
2023$9,235+1.5%
2022$9,095-3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 2372, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1966, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1980