Skip to content

242 Champion WaySewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block19.14
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
17%
Improvement Value:$176,800
83%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+2.9%
2024$7,668+4.7%
2023$7,323-2.6%
2022$7,516-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,942DeedBook 6798, Page 181Recorded1/6/2023

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 3401, Page 11

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2538, Page 95

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1449, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1981