Skip to content

256 Champion WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block19.14
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
20%
Improvement Value:$151,200
80%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+2.9%
2024$6,755+4.7%
2023$6,451+1.5%
2022$6,353-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5857, Page 59Recorded4/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 2337, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 1689, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1980