Skip to content

249 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block19.15
Lot1.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,490
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
21%
Improvement Value:$129,900
79%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+2.9%
2024$5,921+4.7%
2023$5,654+1.5%
2022$5,569-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 4093, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1958