Skip to content

747 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block19.15
Lot1.11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,272
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
30%
Improvement Value:$79,900
70%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993+3.1%
2024$3,873+5.0%
2023$3,688+1.6%
2022$3,628-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1499, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1962