Skip to content

17 Tamwood LnSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$278,126
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block19.15
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionMANSFIELD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,403
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
21%
Improvement Value:$294,100
79%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,690+2.9%
2024$13,305+4.7%
2023$12,706+1.5%
2022$12,513-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$278,126
DeedBook 2418, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1994