Skip to content

3 Tamwood LnSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block19.15
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionMANSFIELD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
20%
Improvement Value:$343,000
80%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,784+2.9%
2024$15,340+4.7%
2023$14,649+1.5%
2022$14,427-8.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 5904, Page 7Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 5200, Page 223Recorded6/16/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 3386, Page 343

Property Sale

Sale
$420,197
DeedBook 2691, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1996