Skip to content

7 Tamwood LnSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block19.15
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWYATT
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
22%
Improvement Value:$287,700
78%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,612+2.9%
2024$13,230+4.7%
2023$12,633+1.5%
2022$12,442-13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4945, Page 304

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 3661, Page 202

Property Sale

Sale
$314,218
DeedBook 2480, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1994