Skip to content

13 Tamwood LnSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$275,825
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block19.15
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionMANSFIELD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
21%
Improvement Value:$290,900
79%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+2.9%
2024$13,237+5.2%
2023$12,582+1.5%
2022$12,391-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,825
DeedBook 2489, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1994