Skip to content

13 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$248,021
Last Sale Date
Aug 10, 1990

Property Information

Block19.16
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionDARTMOUTH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
22%
Improvement Value:$261,700
78%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,440+2.9%
2024$12,090+4.7%
2023$11,545+1.5%
2022$11,370-10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$248,021
DeedBook 2033, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1990