Skip to content

3 Kimberlee CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block19.17
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionLOXLEY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
23%
Improvement Value:$257,200
77%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,399+2.9%
2024$12,050+4.7%
2023$11,507+1.5%
2022$11,333-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft3,000DeedBook 7228, Page 19Recorded8/28/2025

Property Sale

SaleMulti
$223,050
DeedBook 2490, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1994