Skip to content

37 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$227,900
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block19.17
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionCROFTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
21%
Improvement Value:$279,000
79%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,998+2.9%
2024$12,633+4.7%
2023$12,064+1.5%
2022$11,881-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$227,900
DeedBook 2471, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1994