Skip to content

21 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$233,441
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block19.17
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionTAVISTOCK
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,138
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
22%
Improvement Value:$257,100
78%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,210+2.9%
2024$11,867+4.7%
2023$11,332+1.5%
2022$11,161-13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$233,441
DeedBook 2358, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1993