Skip to content

5 Clearbrook LnSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Sep 23, 1994

Property Information

Block19.18
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionDARTMOUTH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
24%
Improvement Value:$240,500
76%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681+2.9%
2024$11,353+4.7%
2023$10,841+1.5%
2022$10,677-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,500
DeedBook 2469, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 2026, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$175,716
DeedBook 1839, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1989