Skip to content

12 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block19.18
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWYATT
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,946
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
17%
Improvement Value:$362,300
83%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+2.9%
2024$15,660+4.7%
2023$14,954+1.5%
2022$14,728-11.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,931
DeedBook 2217, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1992