Skip to content

16 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 30, 1991

Property Information

Block19.18
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionHASTINGS
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
18%
Improvement Value:$332,000
82%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,066+2.9%
2024$14,642+4.7%
2023$13,983+1.5%
2022$13,771-12.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2106, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 1900, Page 216