Skip to content

14 Aldridge WaySewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block19.19
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$281,900
79%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,202+2.9%
2024$12,831+4.7%
2023$12,252+1.5%
2022$12,067-8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000
Sq Ft2,842DeedBook 6116, Page 72Recorded7/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 4558, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$217,150
DeedBook 2519, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1995