Skip to content

12 Clearbrook LnSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block19.19
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWYATT
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,320
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
20%
Improvement Value:$288,900
80%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387+2.9%
2024$13,010+4.7%
2023$12,424+1.5%
2022$12,236-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft3,320DeedBook 5208, Page 298

Property Sale

Sale
$211,906

From:

To:

Sq Ft3,320DeedBook 5155, Page 101Recorded1/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$245,388
DeedBook 2169, Page 69

Property Sale

Sale
$175,716
DeedBook 2088, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1991