Skip to content

40 Rickland DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Sep 8, 1999

Property Information

Block19.20
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
23%
Improvement Value:$258,800
77%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+2.9%
2024$12,083+4.7%
2023$11,538+1.5%
2022$11,364-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 3035, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$207,625
DeedBook 2459, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1994