Skip to content

27 Aldridge WaySewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block19.20
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class17
DescriptionNORMANDY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
23%
Improvement Value:$244,800
77%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+2.9%
2024$11,429+4.7%
2023$10,914+1.5%
2022$10,748-14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

Sq Ft3,080DeedBook 6301, Page 136Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$225,585
DeedBook 2594, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1995