Skip to content

11 Carrington CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$291,414
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block19.21
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
DescriptionCHARLESTON D
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,241
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
21%
Improvement Value:$375,500
79%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,574+2.9%
2024$17,080+4.7%
2023$16,310+1.5%
2022$16,063+11.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$291,414
DeedBook 3199, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 2000