Skip to content

13 Carrington CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block19.21
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
24%
Improvement Value:$341,400
76%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,653+2.9%
2024$16,185+4.7%
2023$15,455+1.5%
2022$15,221+8.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 5347, Page 41Recorded7/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$262,500
DeedBook 3190, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2000