Skip to content

14 Carrington CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$246,520
Last Sale Date
Oct 6, 2000

Property Information

Block19.21
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
25%
Improvement Value:$328,400
75%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,881+2.9%
2024$15,428+4.8%
2023$14,721-0.2%
2022$14,745+8.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$246,520
DeedBook 3180, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 2000