Skip to content

242 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block19.22
Lot9.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage5,286
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
14%
Improvement Value:$273,600
86%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,741+2.9%
2024$11,411+4.7%
2023$10,896+1.5%
2022$10,731-18.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4968, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3795, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1966