Skip to content

817 Canal StBlackwood, NJ 08012

Built 1996

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block191.01
Lot12.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,442
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
23%
Improvement Value:$248,100
77%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+2.9%
2024$11,558+4.7%
2023$11,037+1.5%
2022$10,870+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2364, Page 301