Skip to content

322 Hilbert DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block191.01
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
24%
Improvement Value:$179,300
76%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+2.9%
2024$8,473+4.7%
2023$8,092+1.5%
2022$7,969+7.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

SaleMulti
$42,900
DeedBook 1313, Page 1141