Skip to content

321 Locust StBlackwood, NJ 08012

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 23, 1992

Property Information

Block191.01
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,952
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$195,100
75%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621+2.9%
2024$9,351+4.7%
2023$8,929+1.5%
2022$8,794-3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2220, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920