Skip to content

246 Greentree RdBlackwood, NJ 08012

Built 1990

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 13, 1989

Property Information

Block192.01
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
15%
Improvement Value:$204,500
85%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+2.9%
2024$8,653+4.7%
2023$8,263+1.5%
2022$8,138-1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1939, Page 28