Skip to content

16 Greenbriar RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block192.01
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,132
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
25%
Improvement Value:$150,600
75%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+2.9%
2024$7,176+4.7%
2023$6,852+1.5%
2022$6,748+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 5977, Page 295Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5085, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 1308, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1968