Skip to content

22 Sommerset RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Aug 18, 2066

Property Information

Block192.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
24%
Improvement Value:$152,000
76%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+7.6%
2024$6,906+4.7%
2023$6,595+1.5%
2022$6,495+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3034, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1968