Skip to content

8 Sommerset RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 18, 1987

Property Information

Block192.02
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,741
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
23%
Improvement Value:$162,500
77%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+2.9%
2024$7,585+4.7%
2023$7,244+1.5%
2022$7,134+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1662, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1968