Skip to content

6 Sommerset RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Jun 22, 2067

Property Information

Block192.02
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,002
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
21%
Improvement Value:$180,100
79%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+2.9%
2024$8,164+4.7%
2023$7,796+1.5%
2022$7,678+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2830, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1968