Skip to content

12 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 22, 1987

Property Information

Block192.03
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,807
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
24%
Improvement Value:$144,900
76%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+2.9%
2024$6,856+4.7%
2023$6,547+1.5%
2022$6,448+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1670, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1978