Skip to content

9 Cedar DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 1980

Property Information

Block192.03
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
25%
Improvement Value:$152,400
75%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+2.9%
2024$7,305+4.7%
2023$6,976+1.5%
2022$6,870+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974