Skip to content

6 Lantern LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Jun 29, 2067

Property Information

Block192.04
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,816
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,900
23%
Improvement Value:$155,700
77%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+2.9%
2024$7,283+4.7%
2023$6,955+1.5%
2022$6,850+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3566, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968