Skip to content

21 Sommerset RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 16, 2000

Property Information

Block192.04
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,619
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
21%
Improvement Value:$178,500
79%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+2.9%
2024$8,121+4.7%
2023$7,755+1.5%
2022$7,638+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3099, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 1385, Page 1034

Property Built

Built

Year Built: 1968