Skip to content

8 Dogwood LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block192.04
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
24%
Improvement Value:$143,400
76%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,962+2.9%
2024$6,766+4.7%
2023$6,461+1.5%
2022$6,363+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4303, Page 110

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3289, Page 210

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 17606, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1968