Skip to content

34 Lantern LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$8,200
Last Sale Date
Jul 5, 2005

Property Information

Block192.05
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
24%
Improvement Value:$150,200
76%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+2.9%
2024$7,075+4.7%
2023$6,756+1.5%
2022$6,654+11.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$8,200
DeedBook 4162, Page 113

Property Sale

Sale
$33,100
DeedBook 1239, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1968