Skip to content

26 Lantern LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block192.05
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,271
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
19%
Improvement Value:$204,200
81%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+3.0%
2024$8,809+1.8%
2023$8,651+1.5%
2022$8,520+7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,271DeedBook 6379, Page 160Recorded11/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968