Skip to content

15 Dogwood LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Aug 8, 2067

Property Information

Block192.05
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,016
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
20%
Improvement Value:$191,900
80%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+2.9%
2024$8,570+4.7%
2023$8,184+1.5%
2022$8,060+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,016DeedBook 6434, Page 282Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 5733, Page 77Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4977, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1968