Skip to content

55 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$116,875
Last Sale Date
Jul 23, 1997

Property Information

Block192.06
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,816
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
25%
Improvement Value:$136,400
75%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+2.9%
2024$6,557+4.7%
2023$6,262+1.5%
2022$6,167+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,875
DeedBook 2789, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$99,800
DeedBook 2033, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1968