Skip to content

73 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block192.06
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$166,600
77%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+2.9%
2024$7,769+4.7%
2023$7,419+1.5%
2022$7,306+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3295, Page 210

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 1299, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1968