Skip to content

5 Eagle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block192.06
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,095
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
22%
Improvement Value:$174,800
78%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+2.9%
2024$8,035+9.0%
2023$7,374+1.5%
2022$7,262+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,900
Sq Ft2,095DeedBook 6394, Page 288Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,095DeedBook 6267, Page 330Recorded4/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968