Skip to content

29 Lantern LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Jun 17, 1976

Property Information

Block192.06
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
22%
Improvement Value:$166,100
78%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+2.9%
2024$7,639+4.7%
2023$7,295+1.5%
2022$7,185+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1305, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1968