Skip to content

31 Lantern LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Nov 17, 1977

Property Information

Block192.06
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,816
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
26%
Improvement Value:$146,300
74%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+3.0%
2024$6,825+4.9%
2023$6,506+1.6%
2022$6,404+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 1341, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1968