Skip to content

79 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Sep 26, 2068

Property Information

Block192.07
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,113
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
24%
Improvement Value:$178,000
76%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+2.9%
2024$8,394+4.7%
2023$8,016+1.5%
2022$7,895+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,101DeedBook 5662, Page 88Recorded5/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968